Sondowanie CPTu Bygdoszcz (Cone Penetration Test with Pore Pressure Measurment)
Co to jest sonda CPTu (Cone Penetration Test with Pore Pressure Measurment)
Sonda statyczna CPTu to jedno z podstawowych, precyzyjniejszych badań polowych wykorzystywanych w geotechnice i geologii-inżynierskiej. W trakcie sondowania stycznego następuje ciągły zapis parametrów geotechnicznych podłoża. Dzięki licznym czujnikom i oprogramowaniu otrzymujemy parametry gruntu o niezaburzonej strukturze. Uniwersalność sondy CPTU pozwala na wykonanie badań w każdych warunkach gruntowych tj.: w gruntach sypkich, spoistych, nasypowych lub organicznych. W celu dokładniejszego określenia rodzaju gruntów nasza Pracownia wykonuje odwierty geologiczne a następnie dokonujemy wzajemnej korelacji i interpretacji wyników.
Jak wygląda sondowanie CPTu
Sondowanie wykonywane jest przez wciskanie w grunt odpowiednio skonstruowanego stożka elektrycznego MKS ze standardową prędkością 2 cm/s.
Wciskanie stożka z przesuwem tulei ciernej i ruchowi postępowemu wraz z żerdziami towarzyszy siła reakcji gruntu, której wartość mierzona jest czujnikiem nacisku i wyświetlana przez elektroniczny zespół cyfrowy.
Czym się różni sondowanie CPTU od CPT?
- rodzaj wykorzystywanego stożka pomiarowego
- CPTU dodatkowo pozwala określić ciśnienie porowe gruntu
- CPTU pozwala określić więcej parametrów gruntu m.in. wytrzymałość na ścinanie, spójność
- sondowanie CPTu pozwala określić poziom zwierciadła wody gruntowej
Zalety sondowania CPTU
Sondowanie CPTU pozwala:
- na bieżąco monitorować pomiary geotechniczne
- można je wykonać w każdym rodzaju gruntów
- interpretując wyniki sondowania otrzymujemy parametry geotechniczne:
–wytrzymałość gruntu na ścinanie bez odpływu (SU)
– spójność (c)
– kąt tarcia wewnętrznego (Φ)
– moduł ściśliwości (M)
– moduł odkształcenia gruntu (Eodm)
– ciśnienie wody w porach gruntu (u)
– stopień plastyczności (IL)
– stopień zagęszczenia (ID)
- Optymalizacja kosztów- dzięki zastosowaniu sondowania CPTU nie ponosimy kosztów związanych z poborem prób o nienaruszonej strukturze.
Dzięki zastosowaniu sondy CPTu wszystkie opracowania sporządzone przez naszą Pracownię spełniają międzynarodowe standardy oraz odpowiadają obowiązującej normie Eurokod 7. Ciągły rozwój naszych pracowników i inwestycja w sprzęt podnosi jakość świadczonych przez nas usług.
Charakterystyka sprzętu
Sonda statyczna PAGANI TG 63-200. W klasie wagowej maszyn nie przekraczających 1 200 kg sonda PAGANI TG 63-200 określana jest jako najlepsze rozwiązanie konstrukcyjne na świecie.
Główną zaletą sondy PAGANI TG 63-200 jest półautomatyczny system kotwienia i kotwienie maszyny w miejscu dla punktów współrzędnych badania. Włoska marka dokonała również zmian konstrukcyjnych głowic i prowadnic wkręcających kotwy. Sonda PAGANI TG 63-200 to niezwykle mobilne urządzenie pozwalające wykonać badania w trudnych warunkach.