
Odwierty geologiczne/ geotechniczne
Nasza pracownia oferuje Państwu wykonawstwo różnorodnych odwiertów geologicznych na terenie całego kraju. Współpracujemy z wieloma przedsiębiorcami na terenie całej Polski. Wysoką jakość realizowanych zleceń zawdzięczamy wykwalifikowanemu zespołowi geologów oraz ich wieloletniemu doświadczeniu.
Stała analiza rynku, potrzeb i wymagań klientów wpływa na wysoki poziom świadczonych przez nas usług o czym świadczy szereg referencji i zrealizowanych zadań.
SPECJALIZUJEMY SIĘ W WYKONYWANIU:
- odwiertów inżynierskich i geotechnicznych– specjalizujemy się w odwiertach mających na celu rozpoznanie podłoża i warunków gruntowo-wodnych na potrzeby budownictwa. Otwory wykonujemy najczęściej pod budowę obiektów fundamentowych (m.in. hale produkcyjne i magazynowe, budynki mieszkalne, obiekty handlowe i usługowe), a także przy budowie inwestycji liniowych (m.in. drogi, ciepłociągi, sieci wodno-kanalizacyjne, linie kolejowe). Pracujemy na terenie całej Polski (Śląsk, Małopolska…). W ramach kompleksowych badań oferujemy również badania in-situ sondami statycznymi (CPT i CPTu) oraz dynamicznymi (DPL,DPM,DPH oraz DPSH). Podczas wykonywania prac terenowych zawsze obecny jest uprawniony geolog Poradnik dla Inwestorów
- odwiertów geologicznych w celu poszukiwania i rozpoznania złóż surowców mineralnych – wykonywane są w celu uzyskania danych niezbędnych dla poszerzania bazy zasobowej czynnych zakładów górniczych oraz projektowania nowych kopalń. Posiadamy niezbędne doświadczenie oraz narzędzia do poszukiwania, rozpoznawania i dokumentowania złóż kopalni naturalnych w tym m.in. piasku, żwiru, wapieni, dolomitów, torfu, węgla kamiennego i innych.
- odwiertów wykonywanych w celach wzmocnienia podłoża gruntowego oraz wypełnianie pustek po eksploatacji górniczej. GGS PROJEKT wykonuje odwierty w skomplikowanych warunkach geologiczno-inżynierskich, na gruntach słabonośnych, osuwiskach, na terenach znajdujących się w zasięgu wpływów górniczych. Pozwalają one na wzmocnienie słabonośnego podłoża lub na posadowienie pośrednie.
Specjalizujemy się w wykonywaniu mikropali, kotew i gwoździ gruntowych - otworów piezometrycznych (piezometry) — otwory piezometryczne nie bez przyczyny nazwano „posterunkiem wód poziemnych”. Dzięki zainstalowanemu piezometrowi monitorujemy poziom wód gruntowych (wahania się zwierciadła) wyznaczamy kierunek spływu. Ich wykonanie zalecamy, przede wszystkim, na terenach podmokłych, regularnie podtapianych oraz w rejonie inwestycji mogących zanieczyścić wody podziemne. Periodyczny pobór prób wody z piezometru i analiza fizykochemiczna pozwala określić stopień zanieczyszczenia wód
- otworów odwodnieniowych – Otwór odwodnieniowy służy do osuszenia rejonu prac oraz obniżeniu zwierciadła wody w celu bezpiecznego wykonywania robót budowlanych lub górniczych. W ramach naszej działalności sprawujemy również nadzór nad pracami odwodnieniowymi w czasie osuszania wykopów budowlanych i wyrobisk górniczych
- odwiertów pod pompy ciepła (kolektorów pionowych)- odwierty pod pompy ciepła wykonujemy wiertnicą Comacchio GEO LINE 205. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii wykonujemy odwierty pod pompy ciepła w najtrudniejszych warunkach terenowych (również w terenie górskim). Wiertnica sprzężona jest, w zależności od metody wiercenia, z zewnętrzną pompą płuczkową o wydajności 750l/min oraz ciśnieniu 12 bar (wiercenie płuczkowe) lub z wydajną sprężarką Compair o ciśnieniu roboczym 26 bar oraz wydajności 24 m3/min (wiercenie młotkiem dolnym DTH). Parametry urządzeń pozwalają na wykonywanie dolnych źródeł do głębokości 120 m. (Szczegółowe informacje można uzyskać w zakładce „pompy ciepła)
- studni głębinowych — problem z lokalnym dostawcą wody, zbyt wysokie koszty i nieuzasadnione podwyżki za m3, niska jakość, niemożliwość podłączenia do lokalnego wodociągu — GGS projekt rozwiąże te problemy wykonując odwiert studni głębinowej. Wykonujemy odwierty studni nawet w trudno dostępnych rejonach. Praca przebiega pod okiem uprawnionego hydrogeologa i zespołu wiertaczy a dobór sprzętu i metody odwiertu poprzedzone są dokładną analizą budowy hydrogeologicznej i warstw wodonośnych. Pracujemy tylko i wyłącznie na atestowanych filtrach i rurach studziennych
- odwiertów geologicznych z pełnym rdzeniowaniem – odwierty rdzeniowane wykonuje się w celu ciągłego poboru prób w stanie nienaruszonym. W tej pracy wykorzystujemy koronkę rdzeniową, urywak i rdzeniówkę. Otwory rdzeniowane wykonujemy do głębokości 100 m (również pod kątem +/- 90 st.) przy użyciu rdzeniówek pojedynczych lub podwójnych.
Dużym osiągnięciem dla Naszego Zespołu jest czynny udział w pracach wiertniczych związanych z realizacją otworów badawczych, mających na celu rozpoznanie warunków geologiczno-inżynierskich, hydrogeologicznych, gazowych oraz złożowych dla potrzeb wykonania szybu wydobywczego dla LW Bogdanka, otworu wiertniczego G4 SDJ w złożu węgla kamiennego „Silesia-Dankowice-Jawiszowice” w obszarze koncesyjnym „Jawiszowice” oraz otworu badawczego „Gostyń 4”.
Odwierty geologiczne pod budowę domu jednorodzinnego, czy są potrzebne?
Odwierty geotechniczne wykonywane są bezpośrednio przed rozpoczęciem prac nad konstrukcją i projektem obiektu budowlanego. Są dokumentem niezbędnym do rozpoczęcia procedury zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.
Odwierty geotechniczne pod budownictwo jednorodzinne stały się powszechną normą. Wynika to głównie ze świadomości inwestorów oraz obaw projektantów co do jakości podłoża gruntowego. Badanie geotechniczne działki jest stosunkowo niedrogim badaniem, biorąc pod uwagę zagrożenia jakie może nieść ze sobą nieprawidłowe zaprojektowanie czy wzmocnienie fundamentów, gdzie koszty ewentualnych działań naprawczych nie rzadko przekraczają sumy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Szczególne ryzyko niesie ze sobą posadawianie budynków w strefie oddziaływania górnictwa, w rejonie istniejących lub kopalnych dolinach rzek czy na gruntach pochodzenia antropogenicznego o nieznanej genezie. Prawidłowo wykonana opinia geotechniczna pozwala również podjąć decyzję co do zakupu działki. Często bywa iż niedroga działka wymaga znacznie większego wkładu finansowego w konstrukcję fundamentów a w skrajnych przypadkach praktycznie uniemożliwia budowę.
Opinia geotechniczna stała się nieodłącznym dokumentem niezbędnym do zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.
Planuję wykonać odwierty na własnej działce. Czy potrzebna jest zgoda?
Geologia inżynierska – W przypadku gdy konieczne jest wykonanie badań geologiczno– inżynierskich (złożone i skomplikowane warunki gruntowe dla budynków w II i III kategorii geotechnicznej) wymagane są zawsze następujące dokumenty:
- Projekt robót geologicznych, a w razie prac na obszarze górniczym również plan ruchu zakładu górniczego
- Dokumentacja geologiczno-inżynierska
Procedura zatwierdzenia dokumentacji geologiczno-inżynierskiej trwa około od 60–90 dni (po 30 dni na każdy dokument). Organem właściwym do wydania decyzji administracyjnej jest Prezydent miasta bądź starosta a w przypadku planu ruchu zakładu górniczego – Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego.
W praktyce harmonogram zatwierdzania dokumentacji wygląda następująco:
- Złożenie do odpowiedniego organu projektu robót geologicznych
- Do 30 dni Urząd powinien wydać decyzję (odmowną lub zatwierdzającą)
- W przypadku badań wykonywanych w obrębie obszaru górniczego sporządza się plan ruchu zakładu górniczego, który w pierwszej kolejności przedkłada się do zaopiniowania Prezydentowi Miasta/ Staroście który to ma 7 dni na wydanie opinii. Po uzyskaniu pozytywnego zaopiniowania Plan ruchu przedkłada się do zatwierdzenia w Okręgowym Urzędzie górniczym. OUG wydaje decyzję w ciągu 30 dni.
- Po zatwierdzeniu projektu robót geologicznych (oraz ewentualnie planu ruchu zakładu górniczego) należy na co najmniej 14 dni przed datą rozpoczęcia robót poinformować o tym fakcie stosowne organy: Prezydenta miasta/starostę, wójta/burmistrza oraz Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego.
- Po otrzymaniu niezbędnych zatwierdzeń i zgłoszeń przystępuję się do prac terenowych, których owocem jest dokumentacja geologiczno-inżynierska, którą przedkłada się do odpowiedniego organu (Prezydent Miasta/Starosta). Urząd wydaje decyzję w przeciągu 30 dni.
Istnieją sytuację w których Urząd ma prawo do przedłużenia postępowania ze względu na zawiłość sprawy do 60 dni.
Kilka słów o odwiertach pod pompę ciepła
W przypadku odwiertów pod pompy ciepła wykonywanych do 30 m poza obszarem górniczym zgłoszenie nie jest wymagane. Dolne źródła o głębokości większej niż 30 m takie które zlokalizowane są na obszarze górniczym wymagają zgłoszenia. Zgłoszenie stanowi projekt robót geologicznych przedłożony do odpowiedniego organu (Prezydent Miasta/Starosta). W przeciągu 30 dni Urząd zobligowany jest do przyjęcia zgłoszenia lub do sprzeciwu. Przyjęcie zgłoszenia nie jest potwierdzone decyzją. W przypadku w którym Urząd nie wydał sprzeciwu po 31 dniach można przystąpić do prac. Nie jest również konieczne zgłaszanie zamiaru rozpoczęcia robót.
W praktyce jednak Urzędy informują o przyjęciu projektu robót geologicznych stosownym pismem w którym wzywają do podania terminu rozpoczęcia robót.
Jeżeli inwestycja znajduje się w aktualnym rejestrze obszarów górniczych dodatkowo należy sporządzić plan ruchu zakładu górniczego. Plan ruchu sporządza kierownik ruchu zakładu górniczego wykonującego roboty.
Po wykonaniu instalacji sporządza się dokumentację powykonawczą (inna dokumentacja geologiczna) którą przedkłada się do zatwierdzenia w odpowiednim Urzędzie.
Cena odwiertów geologicznych pod domek jednorodzinny
Cena odwiertu geologicznego pod domek jednorodzinny uzależniony jest od stopnia skomplikowania budowy geologicznej. Standardowo wykonuje się 2–3 odwierty. Jeżeli planowana jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków zaleca się wykonanie dodatkowego otworu. Cena otworów uzależniona jest od ich głębokości oraz rodzaju przeprowadzonych badań zarówno terenowych (np. sondowania) jak i laboratoryjnych i kształtuje się w granicach 800– 1200 zł (wraz z opracowaniem geotechnicznym).
Warto zwrócić uwagę, że przy budowie domu bez podpiwniczenia należy wykonać odwierty na głębokość nie mniejszą niż 3m-4m, Natomiast przy budowie domu z piwnicą głębokość otworu powinna być większa i wynosić od 4m-6m. W przypadku występowania gruntów słabonośnych wiercenie należy kontynuować do momentu napotkania gruntu nośnego.
Na głębokość wykonywanego otworu wpływa także ilość kondygnacji w planowanej inwestycji. Przy większej liczbie kondygnacji głębokość i ilość odwiertów należy ustalić po konsultacji z projektantem i konstruktorem.
Odwierty geologiczne Śląsk
Struktura geologiczna Śląska jest niezwykle skomplikowana. Na znacznej części terenu można zauważyć wpływ czynników antropogenicznych – nasypy niebudowlane, odpady pohutnicze i pokopalniane mające nieraz znaczną miąższość osiągającą ponad 10m.
Dodatkowo sytuację komplikują złożone warunki górnicze związane często z wielopoziomową eksploatacją węgla kamiennego oraz rud metali. Odwierty na terenach obszaru górniczego wymagają poza sporządzeniem opinii geotechnicznej, wykonanie pełnych badań geologiczno-inżynierskich: projektu robót geologicznych, planu ruchu zakładu górniczego oraz dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Dokumentacja geologiczno-inżynierska jest nie tylko dokumentem wymaganym przez prawo geologiczne i górnicze, ale również podstawą do roszczeń wobec zakładu górniczego za ewentualne szkody wynikające z działalności górniczej. Ze względu na specyfikę śląska przy wszelkich odwiertach należy sprawdzić, czy nie znajdujemy się na terenie obszaru górniczego. Aby to zrobić najlepiej wystosować pismo do Okręgowego Urzędu Górniczego lub Wyższego Urzędu Górniczego w celu uzyskania informacji dotyczącej warunków geologiczno-górniczych. W przypadku możliwego negatywnego odziaływania górnictwa poza wykonaniem standardowej opinii geotechnicznej zaleca się przeprowadzenie badan geofizycznych. Zabieg ten powinno się przeprowadzić głównie w przypadku podejrzenia możliwości wystąpienia deformacji nieciągłych (uskoki), dawnej tzw. płytkiej eksploatacji górniczej oraz starych szybików i zrobów (głównie rejon Tarnowskich Gór i Radzionkowa – dawna eksploatacja rud cynku i ołowiu).
Chcesz otrzymać ofertę na usługi odwiertów geologicznych ? Zadzwoń …
do naszych klientów należą między innymi:
- Pfeifer Seil- und Hebetechnik GmbH
- BUDIMEX S.A
- Katowickie Wodociągi S. A.
- Helmeccy Sp. z o.o
- EKO-JUMIR Sp. z o.o.
- DORBUD S.A
- EWK S.A.
- Biuro Inżynierskie CONCEPT
- Pracownia projektowa 2KProjekt
- Bud-Instal Monika Sieradzka
- P.W. POLMAR JERZY GRĘDZIAK
- BatiPlus Polska Sp. z o.o.
- Pracownia architektoniczna CZORA&CZORA
- Mid Ocean Brands Polska Sp. z o.o.
- Mirbud S.A.
- Agmar
- Pracownia architektoniczna „Babie Lato”
- ARGUMENTUM NIERUCHOMOŚCI Sp. z o.o.
- Brandar Sp. z o.o.
- Ekologus Sp. z o.o.
- F.W. MODEX
- Fabryka Wag Kalisto
- FIRMA USŁUGOWO – HANDLOWA „PROJ-GID Sadowski s.j
- Infomex Sp.z o.o. Software and Services Sp.k.
- Infopol Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane
- Jacek Michalak „UP RENT”
- TAMTRON S.A
- Pfeifer Seil- und Hebetechnik GmbH
- Planco Sp. z o.o.
- PRACOWNIA INSTALACYJNA TABOR JAROSŁAW
- Pracownia Projektowa PiK s.c.
- Proenergo Projekt Spółka z o.o.
- Speed Projekt Sp.z o.o.
- Kopalnie i Zakłady Przetwórcze Siarki „SIARKOPOL”
- Pfeifer Seil- und Hebetechnik GmbH
- BUDIMEX S.A
- Katowickie Wodociągi S. A.
- Helmeccy Sp. z o.o
- EKO-JUMIR Sp. z o.o.
- DORBUD S.A
- EWK S.A.
- Biuro Inżynierskie CONCEPT
- Pracownia projektowa 2KProjekt
- Bud-Instal Monika Sieradzka
- P.W. POLMAR JERZY GRĘDZIAK
- BatiPlus Polska Sp. z o.o.
- Pracownia architektoniczna CZORA&CZORA
- Mid Ocean Brands Polska Sp. z o.o.
- Mirbud S.A.
- Agmar
- Pracownia architektoniczna „Babie Lato”
- ARGUMENTUM NIERUCHOMOŚCI Sp. z o.o.
- Brandar Sp. z o.o.
- Ekologus Sp. z o.o.
- F.W. MODEX
- Fabryka Wag Kalisto
- FIRMA USŁUGOWO – HANDLOWA „PROJ-GID Sadowski s.j
- Infomex Sp.z o.o. Software and Services Sp.k.
- Infopol Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane
- Jacek Michalak „UP RENT”
- TAMTRON S.A
- Pfeifer Seil- und Hebetechnik GmbH
- Planco Sp. z o.o.
- PRACOWNIA INSTALACYJNA TABOR JAROSŁAW
- Pracownia Projektowa PiK s.c.
- Proenergo Projekt Spółka z o.o.
- Speed Projekt Sp.z o.o.
- Kopalnie i Zakłady Przetwórcze Siarki „SIARKOPOL”