Wychodząc naprzeciw Klientom zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące badań geotechnicznych, które w dużym stopniu ułatwią Państwu rozpoczęcie współpracy z geologiem oraz rozwieją wątpliwości związane ze słusznością wykonywania badań.
Jednocześnie zapraszamy do zakładki Oferta, gdzie umieściliśmy ich szczegółowy opis naszych usług.
Jakie podłoże jest problematyczne przy badaniach geologicznych ?
Dla chcącego nic trudnego;) dobry geolog poradzi sobie w każdych warunkach;) jednak najwięcej problemów stwarza podłoże, w którym można zauważyć wpływ czynników antropogenicznych – nasypy niebudowlane, odpady pohutnicze i pokopalniane mające nieraz znaczną miąższość osiągającą ponad 10m a także działki, które zlokalizowane są przy rzekach, potokach, w zagłębieniach i w pobliżu skarp.
W jakich przypadkach korzystać z opinii geologa?
-przed zakupem działki- ograniczenie kosztów na ewentualną konieczność wzmocnienia podłoża.
-przed rozpoczęciem budowy- dobór odpowiedniej technologii
Planujesz wybudować dom? Skorzystaj z usług geologa!
Jak znaleźć odpowiedniego geologa?
Przy poszukiwaniu odpowiedniego specjalisty warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej, wpisując odpowiednie frazy „usługi geologiczne Śląsk” „odwierty geologiczne Śląsk” „Geotechnika Śląsk”.
Należy wrócić uwagę, przede wszystkim, na doświadczenie, realizacje i opinie klientów.
GGS-Projekt
Pracownia geologii i ochrony środowiska Sp. z o.o.
Narutowicza 3, 41-503 Chorzów
e-mail: ggsprojekt@ggsprojekt.pl
Jakim sprzętem wykonuje się badania geologiczne?
Prace terenowe wykonuje się przy użyciu próbnika okienkowego RKS do głębokości 10 m, wiertnicy mechanicznej do głębokości 20-30m oraz różnego rodzaju sond, a także wszelkimi narzędziami do określenia parametrów gruntu w warunkach polowych oraz aparaturą laboratoryjną do badań geologiczno-inżynierskich.
Penetrometr tłoczkowy wykorzystywany jest do oceny wytrzymałości gruntów spoistych na ściskanie w stanie jednoosiowego naprężenia.
Ścinarka obrotowa kieszonkowa służy do badania wytrzymałości gruntu na ścinanie w warunkach in situ.
Sonda Dynamiczna Lekka (in. sonda wbijana, sonda stożkowa, penetrometr ręczny) przeznaczona jest do wyznaczania zagęszczenia gruntów niespoistych.
Sondowanie sondą SLVT pozwala na uzyskanie w prosty i szybki sposób charakterystyki wytrzymałościowej badanych warstw podłoża gruntowego. Pozwala na określenie gł. w słabym gruncie jego wytrzymałości na ścinanie bez odpływu.
Lekka płyta dynamiczna HMP LVG- Urządzenie służy do określania dynamicznego modułu Odkształcenia Evd –Pomiar wartości osiadania gruntu oraz określenia wskaźnika zagęszczenia Is.
Płyta statyczna VSS przeznaczona jest do oznaczania nośności podłoża gruntowego poprzez wyznaczanie modułu odkształcenia gruntu Ev.
Niwelator-Urządzenie geodezyjne, mocowany na trójnożnym statywie, umożliwiający pomiar różnicy wysokości (niwelacji) pomiędzy punktami terenowymi.
Świstawka hydrogeologiczna– urządzenie służące do pomiaru ustabilizowanego zwierciadła wody.
Badania geologiczne -a pora roku. Czy mróz, deszcz może zafałszować wyniki?
Badania geologiczne można wykonywać przez cały rok. Niejednokrotnie wykonywaliśmy odwierty geologiczne w trudnych warunkach atmosferycznych (towarzyszył nam mróz, wiatr, śnieg i deszcz). Zgodnie z prawem, w dokumentacji należy umieścić dokładną datę wykonanych badań.
Jak przygotować się do spotkania z geologiem?
Przed spotkaniem z geologiem Inwestor powinien określić usytuowanie planowanego obiektu na działce, tak, aby geolog mógł wytyczyć miejsca, w których będą wykonane odwierty. Ważne jest także, aby zapewnić bezpieczny wjazd maszyny wiertniczej na teren inwestycji.
Ile czeka się na opinię geotechniczną?
Od momentu wykonania odwiertów geologicznych do wykonania opinii geologicznej upływa zaledwie kilka dni. W naszej pracowni opinie geotechniczne wykonujemy z dnia na dzień.
Grunty słabonośne to….?
Za grunty słabonośne uznaje się takie, które nie spełniają wymagań z warunków nośności lub stateczności, czy też przydatności w odniesieniu do obiektu. Upraszczając grunty “słabonośne” – to grunty organiczne (namuły, torfy), nasypowe-niebudowlane, tereny osuwiskowe i zagrożone deformacjami górniczymi, luźne piaski, grunty spoiste w stanie miękkoplastycznym (gliny, iły).
Czy możliwe jest posadowienie budynku na gruntach słabonośnych?
Aktualne możliwości techniczne pozwalają na wykorzystywanie pod inwestycję terenów o skomplikowanej budowie geologicznej. Ważne jest jednak, aby badania geotechniczne były przeprowadzone rzetelnie, przez profesjonalistów. Przeprowadzone badania polowe i laboratoryjne, a także współpraca geotechnika i projektanta pozwalają na dokładne ustalenie warunków posadowienia inwestycji oraz doboru odpowiednich materiałów wzmacniających podłoże.
Kupiłam działkę w atrakcyjnej cenie. Niestety badania geologiczne wykazały istnienie gruntów słabonośnych co dalej?
Z takim problem często borykają się nasi klienci. Dlatego warto przeprowadzić badania geologiczne jeszcze przed zakupem a nawet wpłatą zaliczki. Jeśli jednak nie ma odwrotu to trzeba będzie odpowiednio wzmocnić podłoże pod planowany obiekt. Najczęstszą metodą jest wymiana gruntu- ta metoda jest opłacalna do głębokości 2-3 m lub wzmocnienie podłoża poprzez palowanie. Wybór metody zależny będzie od wielu czynników tj. rodzaju i stanu gruntów słabonośnych, obciążeń i warunku dopuszczalnych osiadań.
Planuję zbudować dom na skarpie? Czy należy wykonać dodatkowe badania geologiczne?
Często Nasi klienci decydują się na budowę domu jednorodzinnego na/ w pobliżu skarpy, ze wzg. na walory widokowe. Jednakże posadowienie budynku na takim terenie niesie za sobą wiele konsekwencji: osuwiska, zsuwy zbocza lub spływ skarp.
Corocznie obserwujemy takie zjawiska, głównie w okresie wczesnej wiosny (więcej o osuwiskach można przeczytać na naszym blogu).
Podejmując decyzję o budowie domu w pobliżu skarpy należy wykonać badania geologiczne, które sprawdzą jej stateczność. Skarpy należy odpowiednio zabezpieczyć: mury, kotwy, pale , nie wolno zapomnieć o odpowiednim drenażu obiektu, gdyż budowa domu w znaczącym stopniu wpływa na zmianę panujących warunków wodnych.
Odwierty geologiczne – budowa domu jednorodzinnego:
Odwierty geotechniczne pod budownictwo jednorodzinne stały się powszechną normą. Wynika to głównie ze świadomości inwestorów oraz obaw projektantów co do jakości podłoża gruntowego. Badanie geotechniczne działki jest stosunkowo niedrogim badaniem, biorąc pod uwagę zagrożenia jakie może nieść ze sobą nieprawidłowe zaprojektowanie czy wzmocnienie fundamentów, gdzie koszty ewentualnych działań naprawczych nie rzadko przekraczają sumy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Szczególne ryzyko niesie ze sobą posadawianie budynków w strefie oddziaływania górnictwa, w rejonie istniejących lub kopalnych dolinach rzek czy na gruntach pochodzenia antropogenicznego o nieznanej genezie. Prawidłowo wykonana opinia geotechniczna pozwala również podjąć decyzję co do zakupu działki. Często bywa iż niedroga działka wymaga znacznie większego wkładu finansowego w konstrukcję fundamentów a w skrajnych przypadkach praktycznie uniemożliwia budowę. Opinia geotechniczna stała się nieodłącznym dokumentem niezbędnym do zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.
Czy zgłaszać odwierty na własnej działce?
Geologia inżynierska – W przypadku gdy konieczne jest wykonanie badań geologiczno– inżynierskich (złożone i skomplikowane warunki gruntowe dla budynków w II i III kategorii geotechnicznej) wymagane są zawsze następujące dokumenty:
Projekt robót geologicznych, a w razie prac na obszarze górniczym również plan ruchu zakładu górniczego
Dokumentacja geologiczno-inżynierska
Procedura zatwierdzenia dokumentacji geologiczno-inżynierskiej trwa około od 60–90 dni (po 30 dni na każdy dokument). Organem właściwym do wydania decyzji administracyjnej jest Prezydent miasta bądź starosta a w przypadku planu ruchu zakładu górniczego – Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego.
W praktyce harmonogram zatwierdzania dokumentacji wygląda następująco:
Złożenie do odpowiedniego organu projektu robót geologicznych
Do 30 dni Urząd powinien wydać decyzję (odmowną lub zatwierdzającą)
W przypadku badań wykonywanych w obrębie obszaru górniczego sporządza się plan ruchu zakładu górniczego, który w pierwszej kolejności przedkłada się do zaopiniowania Prezydentowi Miasta/ Staroście który to ma 7 dni na wydanie opinii. Po uzyskaniu pozytywnego zaopiniowania Plan ruchu przedkłada się do zatwierdzenia w Okręgowym Urzędzie górniczym. OUG wydaje decyzję w ciągu 30 dni.
Po zatwierdzeniu projektu robót geologicznych (oraz ewentualnie planu ruchu zakładu górniczego) należy na co najmniej 14 dni przed datą rozpoczęcia robót poinformować o tym fakcie stosowne organy: Prezydenta miasta/starostę, wójta/burmistrza oraz Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego.
Po otrzymaniu niezbędnych zatwierdzeń i zgłoszeń przystępuję się do prac terenowych, których owocem jest dokumentacja geologiczno-inżynierska, którą przedkłada się do odpowiedniego organu (Prezydent Miasta/Starosta). Urząd wydaje decyzję w przeciągu 30 dni.
Istnieją sytuację w których Urząd ma prawo do przedłużenia postępowania ze względu na zawiłość sprawy do 60 dni.
Jaki jest koszt badań geotechnicznych pod dom jednorodzinny?
Cena odwiertu geologicznego pod domek jednorodzinny uzależniony jest od stopnia skomplikowania budowy geologicznej. Standardowo wykonuje się 2–3 odwierty. Jeżeli planowana jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków zaleca się wykonanie dodatkowego otworu. Cena otworów uzależniona jest od ich głębokości oraz rodzaju przeprowadzonych badań zarówno terenowych (np. sondowania) jak i laboratoryjnych i kształtuje się w granicach 800– 1200 zł (wraz z opracowaniem geotechnicznym).
Dom z piwnicą a odwierty geologiczne.
Warto zwrócić uwagę, że przy budowie domu bez podpiwniczenia należy wykonać odwierty na głębokość nie mniejszą niż 3m-4m, Natomiast przy budowie domu z piwnicą głębokość otworu powinna być większa i wynosić od 4m-6m. W przypadku występowania gruntów słabonośnych wiercenie należy kontynuować do momentu napotkania gruntu nośnego.
Na głębokość wykonywanego otworu wpływa także ilość kondygnacji w planowanej inwestycji. Przy większej liczbie kondygnacji głębokość i ilość odwiertów należy ustalić po konsultacji z projektantem i konstruktorem.