GGS-Projekt prowadzi kompleksowy consulting oraz wykonawstwo w zakresie przeprowadzenia procedury związanej z uzyskaniem koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie lub wydobywanie kopaliny ze złóż. Zapewniamy kompleksowe realizacje prac związanych z geologiczną obsługą kopalń. Nasz zespół dysponuje niezbędnym doświadczeniem oraz wymaganymi uprawnieniami nadanymi przez Ministra Środowiska(kat. II– 1396, II-1398)).
Przypominamy, że w naszej pracowni wykonujemy:
- dokumentowanie i badanie złóż kopalin i surowców
- projekty badań geologicznych złóż oraz dokumentacji geologicznych złóż węgla kamiennego, brunatnego, rud i surowców skalnych
- projekty zagospodarowania złóż kopalin,
- wyceny informacji geologicznej
- dokumentowanie wierceń geologicznych
- dozór i kierowanie robotami geologicznymi
- opracowania kartograficznych i cyfrowanie map pokładowych.
Jesteśmy stosunkowo młodą firmą, a mimo tego, posiadamy duży dorobek w zakresie geologii złożowej. Na przestrzeni lat nasi specjaliści z zakresu geologii złożowej oraz hydrogeolodzy wykonywali projekty oraz dokumentacje geologiczne zgodnie z art.1 punkt 1 i 3 Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze. Pod okiem naszych pracowników powstawały strategiczne dla kraju projekty i dokumentacje geologiczne.
OBSŁUGA OTWORÓW WIERTNICZYCH
W 2016 roku na zlecenie Przedsiębiorstwa Projektów górniczych i Wierceń Geologicznych „DMM” Sp. z o.o. prowadziliśmy obsługę geologiczną przy wierceniu otworów badawczych podszybowych OS-4 i OS-4 BIS związanych z realizacją koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego „Ostrów” w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.
Zakres naszych prac obejmował m.in. :
- dozór w trakcie wiercenia rdzeniowego i bezrdzeniowego, w trakcie wykonywania prac pomiarowych, badawczych i pomocniczych.
- Prowadzenie chronometraża i karty otworu
- Obserwowanie horyzontów wodonośnych i gazowych
- Koordynowanie badań
- Profilowanie rdzenia wiertniczego, pobieranie, opisywanie i zabezpieczenie próbek
- Przeprowadzenie badań geologicznych
Po zakończonych pracach terenowych Nasz Zespół pracował nad dokumentacją geologiczną. Wykonaliśmy:
- dokumentację geologiczną badawczego otworu wiertniczego “OS-4 BIS” w złożu węgla kamiennego “Ostrów” dla LW Bogdanka S.A.
- dokumentację geologiczną badawczego otworu wiertniczego OS-4 w złożu węgla kamiennego “Ostrów” ” dla LW Bogdanka S.A.
- dokumentację geologiczn0-inżynierską, hydrogeologiczną i gazową dla potrzeb głębienia “Szybu S3.1″ w złożu węgla kamiennego “Ostrów” LW Bogdanka S.A.
ROZPOZNANIE I UDOKUMENTOWANIE ZŁOŻA PIASKU
W 2015 roku zrealizowaliśmy pełną ścieżkę prawną, zgodną z Prawem geologicznym i górniczym, dot. uzyskania koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego „STASIOLAS 1”. Nasza praca obejmowała następujące etapy:
- Wykonanie Projektu Robót Geologicznych na rozpoznanie złoża kruszywa naturalnego (piasków) na działce nr 245/2 w miejscowości Stasiolas, w gminie Ujazd, w powiecie tomaszowskim, w woj. łódzkim wraz z wykonaniem otworów wiertniczych niezbędnych do udokumentowania złoża o powierzchni 2 ha –otworów wiertniczych i oznaczeń laboratoryjnych.
- W związku z zakwalifikowaniem ww. przedsięwzięcia zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, jako przedsięwzięcia zawsze znacząco oddziałujące na środowisko nasza pracownia sporządziła Kartę informacyjną przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji złoża kruszywa naturalnego (piasków) na działce nr 245/2 w miejscowości Stasiolas, w gminie Ujazd, w powiecie tomaszowskim, w woj. łódzkim.
- Ostatnim etapem naszych prac było sporządzenie dokumentacji geologicznej złoża kruszywa naturalnego „Stasiolas 1” w kategorii C1.
CONSULTING HYDROGEOLOGICZNY
Nas Zespół sporządził Dokumentację Hydrogeologiczną określającą warunki hydrogeologiczne w związku z zamierzonym wykonywaniem odwodnień w celu wydobywania kopaliny ze złoża węgla kamiennego “Studzienice 1″ .
Jako członek Zespołu Badawczego na zlecenie KGHM Polska Miedź S.A. wykonaliśmy następujące opracowania:
- Dostosowanie „Zasad prowadzenia robót górniczych w kopalniach KGHM Polska Miedź S.A. w warunkach zagrożenia wodnego” do wymogów Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych.
- Zasady monitoringu wód podziemnych
i powierzchniowych w rejonie oddziaływania kopalń rud miedzi KGHM Polska Miedź S.A.
PROJEKTY ZAGOSPODAROWANIA ZŁÓŻ KOPALIN
W 2016 roku sporządziliśmy Projekt Zagospodarowania złoża węgla kamiennego „Studzienice 1” na lata 2018 – 2055.
OPRACOWANIA KARTOGRAFICZNE I CYFROWANIE MAP POKŁADOWYCH.
Wykonaliśmy dodatek nr 2 do Dokumentacji geologicznej złoża węgla kamiennego „CZECZOTT-POLE ZACHÓD” w kategoriach B,C1,C2 oraz dodatku nr 4 do Dokumentacji geologicznej złoża węgla kamiennego „MIĘDZYRZECZE” w kat. C2 na zlecenie STUDZIENICE SP. Z O.O. Nasza Pracowania zajmowała się zarówno merytoryczną, jak i techniczną stroną wykonawstwa załączników graficznych do Dokumentacji geologicznej.
„Studzienice 1”, jak i Dodatku nr 2 do dokumentacji — prace zostały wykonane w technice cyfrowej z zastosowaniem programu AutoCad. Dokumentacja spełniła wszystkie wymogi i wytyczne Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dokumentacji geologicznej złoża kopaliny. Sporządzona przez nas dokumentacja, tj. Mapy lokalizacyjne, sytuacyjno-wysokościowe, jak i Mapy geośrodowiskowe Dokumentacji geologicznej oraz Dodatków, zostały zweryfikowane przez Państwowy Instytut Geologiczny — Państwowy Instytut Badawczy, pod względem merytorycznym, poprawności wprowadzonych granic, zastosowanych układów współrzędnych, czytelności map, wykorzystanych zasobów, jak i technicznych wytycznych .
W 2016 roku na zlecenie Kompani Węglowej S.A. Oddział KWK „Ziemowit”- obecnie Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o. KWK PIAST-ZIEMOWIT-wykonaliśmy zadanie, polegające na: „Dostosowaniu zapisów Dokumentacji geologicznej złoża „IMIELIN PÓŁNOC” do wymogów „Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dokumentacji geologicznej złoża…” z 15 lipca 2015 roku. Zespół, posiadający pełne kwalifikacje, zgodne z Ustawą Prawo Geologiczne i górnicza z dn. 9 czerwca 2011 roku oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2011 w sprawie kwalifikacji w zakresie geologii, dokonał pełnej, merytorycznej oceny części tekstowej, graficznej i tabelarycznej dokumentacji złoża pod kątem zgodności zapisów, umieszczonych w każdej części i każdym załączniku z przedmiotowym rozporządzeniem. (Wprowadzona aktualizacja nie wygenerowała zmian dokonanych w dokumentacji obliczeniach wielkości zasobów bilansowych i pozabilansowych kopaliny). Oprócz ww. zmian aktualizacyjnych nasz Zespół dokonał korekty w załącznikach mapowych części graficznej dokumentacji.