Tczew Geotechnika — badania geotechniczne/geologiczne
Geologia inżynierska i geotechnika zajmuje się badaniem warunków geologicznych, a w szczególności ich zmienności, na potrzeby projektowania, wykonawstwa i realizacji obiektów budowlanych, budowli ziemnych i podziemnych oraz fundamentów budynków i nawierzchni drogowych. Są to nauki interdyscyplinarne wykorzystujące wiedzę m.in. z dziedziny mechaniki gruntów, gruntoznawstwa, hydrogeologii, inżynierii budowlanej, geofizyki czy geomorfologii.
Oferujemy Państwu wykonanie:
- wykonanie odwiertów geotechnicznych/geologicznych
- opracowań projektów i dokumentacji geologiczno-inżynierskich
- opracowań opinii geotechnicznych
- określenia parametrów geotechnicznych podłoża budowlanego
- badania geotechniczne gruntu
- sondowania gruntów ( DPL, DPM, DPH, DPSH, SPT, SLVT)
- badań zagęszczeń nasypów
- badań laboratoryjnych i polowych gruntów
- dozoru i kierowania robotami geologicznymi
SPECJALIZUJEMY SIĘ W WYKONYWANIU:
Nasza firma oferuje Państwu kompleksowe usługi w zakresie badania gruntu oraz określanie przydatności podłoża na cele budowlane. Prace terenowe wykonujemy przy użyciu wiertnicy: H16 S zamontowanej na samochodzie typu pick-up (odwierty do głębokości 40 m), wiertnicy gąsienicowej H16G (odwierty do głębokości 30 m), próbnika okienkowego RKS do głębokości 10 m oraz sondy CPT/CPTU, DPL, DPM, DPH, DPSH, SPT, SLVT
Nasz zespół dysponuje ponadto wszelkimi narzędziami do określenia parametrów gruntu w warunkach polowych oraz aparaturą laboratoryjną do badań geologiczno-inżynierskich. W wyniku przeprowadzonych badań geotechnicznych, w zależności od stopnia skomplikowania inwestycji oraz wymagań inwestora wykonujemy:
Opinie geotechniczne
PROJEKTY geotechniczne
dOKUMENTACJE
geotechniczne
dOKUMENTACJE
badań podłoża Więcej >
dOKUMENTACJE
geologiczno inzynierskie
Celem wykonania opinii geotechnicznej jest określenie kategorii geotechnicznej, stopnia skomplikowania warunków gruntowych oraz określenie przydatności gruntów na potrzeby budownictwa. Obowiązujące Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. nr 81, poz. 463) obliguje do wykonania opinii geotechnicznej dla każdej kategorii geotechnicznej.
Opinie geotechniczne wykorzystywane są we wczesnym etapie projektowania . Dokument jakim jest opinia geotechniczna, pozwala Inwestorowi zaprojektować zakres koniecznych badań terenowych i zminimalizować koszty, związane z posadowieniem obiektów budowlanych.
Zamawiając opinię geotechniczną w Naszej Pracowni otrzymujesz:
- dokument spełniający wszelkie wymogi prawa
- fachową pomoc i wszelkie niezbędne informacje związane z istniejącymi warunkami gruntowymi.
Nasza pracowania wykonuje opinie geotechniczne od początku istnienia. Wykonujemy opinie geotechniczne dla dużych firm budowlanych, ale także dla klientów indywidualnych na terenie Śląska i nie tylko.
Dołącz do grona Naszych zadowolonych Klientów! Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami.
Opracowujemy również dokumentacje badań podłoża gruntowego oraz projekty geotechniczne, zgodnie z Polskimi Normami PN-EN 1997–1: Eurokod 7: Projektowanie geotechniczne – Część 1: Zasady ogólne i PN-EN 1997–2: Eurokod 7: Projektowanie geotechniczne – Część 2: Rozpoznanie i badanie podłoża gruntowego powinna zawierać opis metodyki polowych i laboratoryjnych badań gruntów, ich wyniki i interpretację, model geologiczny oraz zestawienie wyprowadzonych wartości danych geotechnicznych dla każdej warstwy.
Wykonujemy dokumentacje geologiczno-inżynierskie, które zostały określone w Ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze z dnia 9 czerwca 2011r. (Dz.U. nr 2011 nr 163 poz. 981 z późn. zm.) oraz szczegółowo w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 8 maja 2014 r. w sprawie dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej (Dz.U. 2014 poz. 596).
Opinie geotechniczne oraz dokumentacje badań podłoża gruntowego, zgodnie z prawem, nie wymagają zatwierdzenia. Czas ich wykonania, przez Nasz Zespół,zależy od wielkości zadania-do prac przystępujemy zaraz po otrzymaniu zlecenia. Dokumentacje geologiczno-inżynierskie podlegają już innym przepisom i czas ich wykonania, nie zależy tylko od Zespołu GGS-Projekt, ale jest także uzależniony działania odpowiednich urzędów.
Jesteśmy elastycznym partnerem biur projektowych, firm budowlanych, a także osób prywatnych. Posiadamy duże doświadczenie w obsłudze obiektów inżynierskich (dróg, parkingów, sieci uzbrojenia podziemnego, domów jedno i wielorodzinnych).
Poniżej przedstawiamy wybrane inwestycje, w których uczestniczyliśmy w ostatnich latach. Naciśnij +, aby rozwinąć listę
Opinia geotechniczna dla inwestycji pod nazwą „Budowa stadionu lekkoatletycznego w Tychach”
Dokumentacja badań podłoża gruntowego wraz z opinią geotechniczną dla inwestycji wyprowadzenia mocy z nowoprojektowanej elektrowni opalanej biomasą w Chorzowie
Opinia geotechniczna dla inwestycji pod nazwą „Budowa ogrodu Jordanowskiego w Parku Środula w Sosnowcu”
Opinia geotechniczna na potrzeby budowy kanalizacji w Rybniku
Opinia geotechniczna pod projektowaną przebudowę sieci ciepłowniczej w Tychach;
Opinia geotechniczna określająca warunki geotechniczne w rejonie ulicy Maciejkowickiej w Chorzowie;
Opinia geotechniczna dla przedsięwzięcia inwestycyjnego REPTY Tarnowskie Góry.
Dokumentacja określająca warunki geologiczno-inżynierskie dla inwestycji polegającej na budowie bloku energetycznego opalanego biomasą, w Chorzowie, na terenie CEZ Chorzów”
Opinia geotechniczna pod projektowaną kanalizację sanitarną w miejscowości Brzeziny.
Opinia określająca warunki geotechniczne pod przebudowę ul. Grunwaldzkiej od ul. Kotucza do ul. Budowlanych w Rybniku.
Opinia określająca warunki geotechniczne pod projektowaną budowę nowej infrastruktury kolejowej, w rejonie stacji Bór Dolny, dla rekultywacji terenu CTL Maczki Bór, w Sosnowcu.
Opinia określająca warunki geotechniczne pod projektowane ekrany akustyczne w części drogowej ulicy Gołonoskiej w Dąbrowie Górniczej, w woj. śląskim na zlecenie SKANSKA S.A.
Opinia określająca warunki geotechniczne pod projektowa ne ekrany akustyczne w Mielcu, na zlecenie SKANSKA S.A.
Opinia określająca warunki geotechniczne a potrzeby budowy mostu w Leboszowicach, na zlecenie SKANSKA S.A.
Wykonanie odwiertów geotechnicznych ulicy Wrocławskiej w Żernikach Wrocławskich wraz z badaniami i opracowaniem dokumentacji geotechnicznej dla Urzędu Miejskiego w Siechnicach.
Opinia określająca warunki geotechniczne w podłożu hali produkcyjnej w Będzinie, przy ul. Dąbrowskiej 73 , na zlecenie Scholz POLSKA S.A.
Opinia geotechniczna na potrzeby przebudowy drogi powiatowej 4791 S w Malinowicach i chodnika przy drogach powiatowych 4719 S, 4783 S i 4747 S w miejscowościach Psary,Goląsza Biska i Dąbie w gminie Psary, na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg w Będzinie.
Opinia geotechniczna na potrzeby przebudowy pawilonu handlowego Carrefour Polska w Jastrzębiu Zdroju , na zlecenie firmy Planco sp. z o.o.
Wykonanie odwiertów geotechnicznych ulicy Wrocławskiej w Żernikach Wrocławskich wraz z badaniami i opracowaniem wyników” dla Urzędu Gminy w Siechnicach.
Wykonanie usług z zakresu robót geologicznych i opracowań geotechnicznych dla INTERGEO Sp. z o.o.
Obsługa geotechniczna przy rozbudowie zakładu produkcyjnego GLASSOLUTIONS ul. Kolejowa 1. 32–312 Jaroszowiec.
Badania geotechniczne i opinia określająca warunki geotechniczne pod projektowaną sieć kanalizacyjną w miejscowości Wrzeczko, gmina Łyszkowice w woj. łódzkim.
Badania laboratoryjne plastyczności gruntu; Wykonanie otworów geotechnicznych oraz opinii geotechnicznej na potrzeby projektowanych ekranów akustycznych w części drogowej obwodnicy Mielca; Opinia geotechniczna Rząska dla zadania pn:” Budowa ogrodzenia drogi w formie ekranów akustycznych dla drogi ekspresowej S-7 na odcinku m 670+300 — km 670+766“dla SKANSKA S.A.
Badania geotechniczne pod budowę domu jednorodzinnego w Rudzie Śląskiej dla Firma Budowlana POLCZYK Kazimierz Polczyk.
Przygotowanie oraz pielęgnacja próbek rdzeniowych — wzmocnienie podłoża oraz przygotowanie i pielęgnacja próbek do badań wytrzymałości na ściskanie jednoosiowe pod budynek biurowy we Wrocławiu.
Badania geotechniczne w Gliwicach dla Eurotech Sp. z o.o.
Badania VSS pod budowę Huty Arcelor Mittal w Dąbrowie Górniczej.
Obsługa budowy Hali Magazynowej Meiko Trans w Gliwicach
Sondowanie w miejscowości Czeska Wieś, Jaworów, Sarny Małe.
Budowa toru rowerowego w Katowicach przy ul. Grabskiego.
Badanie kąta tarcia wewnętrznego oraz wykonanie odwiertów dla Labotest Sp. z o.o.
Obsługa geotechniczna „Rozbudowa zakładu produkcyjnego GLASSOLUTIONS”.
Obsługa geotechniczna Przebudowa i nadbudowa budynku Górnośląskiego Centrum Medycyny i Rehabilitacji AMED oraz termomodernizacji hali Centrum Zdrowia i Rekreacji Ruchowej Fitness Fun w Katowicach.
Badania i sprawdzanie odkształcalności podłoża w tym badania płytą dynamiczną, płytą sztywną VSS, opracowanie protokołów i przedstawienie wyników badań.
Sporządzenie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej pod inwestycję budynku dziewięciokondygnacyjnego mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym w Katowicach.
Remont linii kolejowej PKP PLK S.A. Nr. 141 Katowice Ligota — Gliwice w km. 8,060 — 10,900, celem naprawy szkód górniczych wyrządzonych ruchem zakładu górniczego KW S.A. — KWK “Pokój”- Badanie płytą dynamiczną EVD.
Badania młotkiem Schmidta w miejscowości Sulistrowice.
Sporządzenie dokumentacji badań podłoża gruntowego wraz z opinią geotechniczną dla posadowienia obiektu mostowego w miejscowości Żarnowiec i Dobra.
Wykonanie odwiertów geologicznych i badań geofizycznych w Katowicach na ul. Wrocławskiej na zlecenie DL INVEST GROUP DL Project Management S.A.
Sporządzenie opinii geotechnicznej wraz z dokumentacją badań podłoża oraz opracowanie projektu geotechnicznego inwestycji dla projektowanego budynku hotelowego MOXY przy MPL Poznań – Ławica.
Sporządzenie opinii geotechnicznej wraz z dokumentacją badań podłoża gruntowego dla inwestycji „Budowa wodnego placu zabaw w Chorzowie”.
Wykonanie kompleksowych badań geologicznych i opracowania dokumentacji geologicznej w zw. z inwestycją pn. Budowa budynku handlowego MAJSTER w Radzionkowie na zlecenie BAUDZIEDZIC Sp. z o.o. Sp. K
Dokumentacja określająca warunki geologiczno-inżynierskie dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego w Bielsku-Białej.
Dokumentacja określająca warunki geologiczno – inżynierskie dla inwestycji polegającej na budowie parku handlowego, w Piekarach Śląskich.
Dokumentacja określająca warunki geologiczno-inżynierskie dla inwestycji polegającej na budowie instalacji odsiarczania spalin.
Dokumentacja określająca warunki geologiczno – inżynierskie dla inwestycji polegającej na budowie budynku hotelowo – biurowego z infrastrukturą techniczną i garażem podziemnym w Katowicach.
Dokumentacja określająca warunki geologiczno – inżynierskie dla inwestycji polegającej na przebudowie siedziby „Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek” zlokalizowanej w Katowicach
Dokumentacja określająca warunki geologiczno-inżynierskie dla inwestycji polegającej na rozbudowie dróg powiatowych Świętochłowicach.
Poniżej przedstawiamy zagadnienia związane z geologią inżynierską i geotechniką :
Czym jest kategoria geotechniczna?
W jaki sposób ustala się kategorię geotechniczną?
W celu ustalenia kategorii geotechnicznej powinniśmy uwzględnić m.in.:
- stopień złożoności warunków geotechnicznych (tabela poniżej)
- wielkość budowli
- rozkład i sposób przekazywania obciążeń na podłoże
- możliwości osiadań i możliwe występowanie różnic w osiadaniach
- oddziaływanie podłoża na budowlę
- dodatkowe czynniki mogące wpływać na budowlę czy podłoże, jak np. oddziaływanie agresywnych wód, warunki powodujące pęcznienie czy wysychanie.
Jakie wyróżniamy rodzaje kategorii geotechnicznych?
Kategoria I
Dotyczy niewielkich obiektów budowlanych i prostych warunków gruntowych. Przy przedsięwzięciach stosowanych dla kategorii I możliwe jest uwzględnienie minimalnych wymagań i doświadczeń uzyskanych na podstawie obserwacji i jakościowych badań geotechnicznych. Przykłady konstrukcji, które mogą być zaliczone do kategorii I:
- jedno– lub dwukondygnacyjne budynki o prostej konstrukcji, mieszkalne i gospodarcze,
- ściany oporowe i rozparcia wykopów, gdy różnica poziomów nie przekracza 2 m,
- wykopy do głębokości 1,2 m, powyżej zwierciadła wody i nasypy do wysokości 3 m.
Kategoria II
Obejmuje obiekty budowlane w prostych lub złożonych warunkach gruntowych przy mało skomplikowanych przypadkach obciążenia, które wymagają analizy jakościowej i ilościowej. Przykłady konstrukcji, które mogą być zaliczone do kategorii II:
- konstrukcje posadowione bezpośrednio, a także na fundamentach płytowych lub palowych,
- ściany oporowe wyższe niż w kategorii I lub inne konstrukcje oporowe utrzymujące
grunt lub wodę, - wykopy, nasypy i budowle ziemne, poza kategorią I,
- przyczółki i filary mostowe oraz nabrzeża,
- kotwy gruntowe i inne konstrukcje kotwiące,
- tunele w twardych niespękanych skałach, nie wymagające pełnej szczelności lub spełnienia innych specjalnych warunków,
- nawierzchnie lotnisk o sztywnej i podatnej konstrukcji.
Kategoria III
Obejmuje obiekty w skomplikowanych warunkach gruntowych lub konstrukcje obarczone nadzwyczajnym ryzykiem nawet w prostych lub złożonych warunkach, obiekty na obszarach działania czynnych procesów geologicznych, czynnych szkód górniczych, konstrukcje zagrażające środowisku. Przykłady konstrukcji, które mogą być zaliczone do kategorii III:
- obiekty posadawiane w skomplikowanych warunkach gruntowych,
- nietypowe obiekty budowlane, które mogą stwarzać poważne zagrożenie na etapie ich budowy i użytkowania, m.in. : obiekty energetyki jądrowej, rafinerie, zakłady chemiczne, zapory wodne czy platformy wiertnicze,
- obiekty zaliczane do obiektów mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko określonych dokładnie w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku, w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. nr 213, poz.1397) (patrz rozdział OCHRONA ŚRODOWISKA)
- budowle o szczególnie dużych obciążeniach, budynki wysokie, których głębokość posadawiania bezpośredniego przekracza 5,0 m.
- budynki z wielokondygnacjowymi podziemiami,
- przejścia komunikacyjne pod drogami o dużym natężeniu ruchu,
- duże mosty, wiadukty, estakady,
- głębokie wykopy wykonywane w pobliżu budowli,
- tunele w skałach miękkich i spękanych obciążone wodami naporowymi lub wymagające szczelności,
- obiekty zabytkowe.
Podstawę prawną określenia rodzaju kategorii geotechnicznych oraz konstrukcji kwalifikujących się do poszczególnych kategorii geotechnicznych określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. nr 81, poz. 463).
Badania geotechniczne gruntu
Nasza firma wnosząc na rynek usługi najwyższej jakości, oferuje Państwu kompleksowe wykonawstwo w zakresie badania gruntu oraz określenia przydatności podłoża na cele budowlane i zagospodarowania przestrzennego.
Wykonujemy takie badania geotechniczne gruntu jak:
- badania geotechniczne oraz geologiczno-inżynierskie
- badanie stopnia zagęszczenia ID Więcej…
- badanie wskaźnika zagęszczenia IS Więcej…
- badanie modułów nośności VSS Więcej…
- badanie płytą dynamiczną Evd Więcej >
- badanie laboratoryjne gruntów i wód
- badania mieszanek mineralno-asfaltowych
- badanie wykonanej nawierzchni
Czym jest OPINIA GEOTECHNICZNA i kiedy sporządza się opinię geotechniczną?
Czym jest DOKUMENTACJA BADAŃ PODŁOŻA GRUNTOWEGO i kiedy sporządza się dokumentację badań podłoża gruntowego?
Czym jest PROJEKT GEOTECHNICZNY i kiedy sporządza się projekt geotechniczny?
Projekt geotechniczny zgodnie z Polskimi Normami PN-EN 1997–1: Eurokod 7: Projektowanie geotechniczne – Część 1: Zasady ogólne i PN-EN 1997–2: Eurokod 7: Projektowanie geotechniczne – Część 2: Rozpoznanie i badanie podłoża gruntowego powinien zawierać:
- prognozę zmian właściwości podłoża gruntowego w czasie;
- określenie obliczeniowych parametrów geotechnicznych;
- określenie częściowych współczynników bezpieczeństwa do obliczeń geotechnicznych;
- określenie oddziaływań od gruntu;
- przyjęcie modelu obliczeniowego podłoża gruntowego, a w prostych przypadkach projektowego przekroju geotechnicznego;
- obliczenie nośności i osiadania podłoża gruntowego oraz ogólnej stateczności;
- ustalenie danych niezbędnych do zaprojektowania fundamentów;
- specyfikację badań niezbędnych do zapewnienia wymaganej jakości robót ziemnych
i specjalistycznych robót geotechnicznych; - określenie szkodliwości oddziaływań wód gruntowych na obiekt budowlany i sposobów przeciwdziałania tym zagrożeniom;
- określenie zakresu niezbędnego monitorowania wybudowanego obiektu budowlanego, obiektów sąsiadujących i otaczającego
- gruntu, niezbędnego do rozpoznania zagrożeń mogących wystąpić w trakcie robót budowlanych lub w ich wyniku oraz w czasie użytkowania obiektu budowlanego.
W przypadku obiektów budowlanych drugiej i trzeciej kategorii geotechnicznej opracowuje się oprócz opinii geotechnicznej — dodatkowo dokumentację badań podłoża gruntowego i projekt geotechniczny. Kiedy powinniśmy opracować jaki dokument i dla jakich inwestycji – ZAPRASZAMY DO KONTAKTU!
Czym jest dokumentacja geologiczno-inżynierska i kiedy sporządza się dokumentację inżynierska?
Czym jest dokumentacja badania podłoża gruntowego?
Dokumentacja badań podłoża gruntowego jest określana przez Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. nr 81, poz. 463) oraz Eurokod 7. Dokumentacja geologiczno-inżynierska jest opracowaniem, które zostało określone w Ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze z dnia 9 czerwca 2011r. (Dz.U. nr 2011 nr 163 poz. 981 z późn. zm.) oraz szczegółowo Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej (Dz.U. 2011 nr 291 poz. 1714). Pomimo, iż oba opracowania zawierają wiele podobnych elementów stanowią odrębne dokumenty w świetle obowiązujących przepisów.
Istotną różnicę stanowi wymóg określenia oddziaływań inwestycji na środowisko dla dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Zgodnie z obowiązującym prawem i jego interpretacją dla tej samej inwestycji może być wymagane sporządzenie zarówno dokumentacji badań podłoża gruntowego, jak i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.